Menu Zamknij

Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA za nami

Już po raz 11. w Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się targi poświęcone tematyce transportu publicznego SilesiaKOMUNIKACJA. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była elektromobilność i gazomobilność w transporcie pasażerskim. W targach wzięło udział ponad 80 firm, a przez 2 dni wystawę odwiedziło blisko 1 600 osób.

Podczas targów odbyły się 2 premiery nowych pojazdów, które wejdą na rynek w tym roku. Firma Rafako pokazało pierwszy w kraju mały autobus z baterią pod podwoziem Rafako E-Bus. To całkowicie polski projekt, powstały w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia.

Firma MMI natomiast zaprezentowała Autobus Urby CNG, czyli nową odsłonę znanego i lubianego autobusu klasy mini.

Targom towarzyszyła konferencja pt. „Transport Niskoemisyjny w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – infrastruktura na rzecz elektromobilności” oraz debata „Gazomobilność – alternatywne spojrzenie na transport niskoemisyjny”. Oba wydarzenia zostały zorganizowane pod Patronatem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Głównym celem konferencji, w której uczestniczyło ponad 120 osób, było zaprezentowanie i omówienie planów rozwoju transportu niskoemisyjnego na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, budowy infrastruktury niezbędnej do wprowadzenia i rozwoju elektromobilności, rozwoju rynku baterii oraz nowych technologii stosowanych przez producentów autobusów. Zwieńczeniem tego wydarzenia była wspomniana debata, mająca na celu promocję paliw alternatywnych, w tym m.in. gazu i korzyści wynikających z ich stosowania w transporcie publicznym. Do dyskusji zaproszeni zostali uznani eksperci z zakresu transportu publicznego, reprezentujący administrację samorządową, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, a także czołowi producenci autobusów i dostawcy infrastruktury.

W ramach wystawy zaprezentowanych zostało kilkanaście autobusów niskoemisyjnych w tym m.in. pojazdy elektryczne, gazowe i hybrydowe. Na stoisku firmy Solaris został pokazany Urbino 12 hybrid w nowym designie. MAN zaprezentował z kolei autobus miejski MAN Lion’s City nowej generacji, którego seryjna produkcja ruszy w październiku bieżącego roku w Starachowicach. Oprócz autobusu firma spod znaku lwa zaprezentowała nowego MAN TGE City 6.180, a także samochód dostawczy MAN eTGE 3.140 z napędem elektrycznym w wersji furgon.

Premierowo na targach pojawiła się firma VBI, dystrybutor marki ISUZU, która pokazała model Novocity Life. ProAuto na targach zaprezentowało turystyczną zabudowę autobusową w konfiguracji 22+1+1, wykonaną na nowym modelu Mercedesa Sprintera 519 CDI. Mercus pokazał w tym roku 2 podmiejskie zabudowane autobusy. Automet przywiózł do Sosnowca klasę MiniCity na zabudowie Sprintera. W dniu 16 kwietnia firma EVOBUS zorganizowała przejazdy testowe najnowszym modelem autobusu eCitaro, który już ruszył w trasę po polskich miastach.

Nie zabrakło również przedstawicieli innych branż. Firma MEDCOM, BMZ czy Drabpol pokazały swoje produkty wspierające elektromobilność. Pixel, SiMS, SE-MA i YAHAM przedstawiły swoje nowe modele wyświetlaczy przystankowych oraz autobusowych, z kolei Damiro zaprezentowała najnowsze modele siedzeń, a PlanBus oprogramowanie IT wspierające przedsiębiorstwa komunikacja miejskiej.

Na targach można było też spotkać firmy, które sprzedają swoje produkty do warsztatów w zajezdniach. Normfest pokazał gamę profesjonalnych narzędzi, firma Alupart najnowsze alufelgi do autobusów, a firma Ekologiczneauto.pl zaprezentowała produkty, dzięki którym autobusy i busy mogą być bardziej ekologiczne.